A magyar jogrendszerbe elfogadásra került az EU 2012/27/EU energiahatékonyságról szóló irányelv, amely az energiafelhasználás hatékonyságát, a tagállamok energiafogyasztásának csökkentését írja elő.
A jogrendszerünkbe beépülő irányelv előírja a 250 főnél nagyobb alkalmazotti létszámú, vagy a minimum 50 millió € (~ 15 milliárd HUF) árbevételt elérő (tehát KKV-nak nem minősülő) vállalatok számára a kötelező energetikai audit elvégzését vagy az 50001-es irányítási rendszer bevezetését és akkreditált tanúsítását 2016 év végéig.

A rendelet előírásai és az ISO 50001 közöttátfedés tapasztalható, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy amely szervezet a szabvány szerinti irányítási rendszert kiépítette és működteti, az nagyban megfelel a direktíva előírásainak, amiből következik, hogy a szabvány szerinti energiairányítási rendszerrel rendelkező vállalatok egyben a kötelező energia audit alól mentesülnek.

MSZ EN ISO 50001:2012 szabvány célja az energiaköltségeknek, az üvegházhatású gázok kibocsátásának és az egyéb kapcsolódó környezeti hatásoknak a csökkentése. A megtakarítások már a rendszerépítés kezdetétől jelentkezhetnek. Az energiairányítási rendszer működtetése jelentős költségmegtakarítással és számtalan előnnyel jár.

Megjelent az MSZ EN ISO 50001 Energiairányítási rendszerek. Követelmények és alkalmazási útmutató című szabvány, amely segítséget nyújt az energiateljesítmény, benne az energiahatékonyság, az energiafelhasználás és az energiafogyasztás javításához szükséges rendszerek és folyamatok létrehozásához. Az MSZ EN ISO 50001:2012 az  energiairányítási rendszer követelményeit határozza meg, és lehetővé teszi olyan energiapolitika és energiacélok kidolgozását és bevezetését, amely figyelembe veszi a jogszabályi követelményeket és a jelentős energiafelhasználással kapcsolatos információkat. A földrajzi, a kulturális és a társadalmi körülményektől függetlenül minden típusú és nagyságú szervezet számára alkalmazható. A szabványkövetelményeknek való megfelelőség auditálható és harmadik fél által tanúsítható.

Az MSZ EN ISO 50001:2012 szerinti irányítási rendszer előnyei

Kinek hasznos elsősorban az MSZ EN ISO 50001:2012 alkalmazása?

Tudja-e Ön hogy

Tanácsadóik és szakértőink felkészültek az 50001-es szabvány alapján felkészítésre. A már meglévő irányítási rendszerek (pl. az MSZ EN ISO 9001 és/vagy az MSZ EN ISO 14001 szerinti rendszerek) összehangolása az MSZ EN ISO 50001 szabvánnyal megvalósítható. A két vagy több rendszer együttes, integrált kiaakításával is partnereink rendelkezésére állunk. 

Mit kell tennie, ha ügyfelünk szeretne lenni?

Amennyiben felkeltettük érdeklődését, vegye fel velünk a kapcsolatot.